"Tanuljatok a hibámból!" - Egy gyászoló anyuka üzenete, akinek a csecsemője halálát egy rossz takaró okozta!

Tragikus körülmények között veszítette el egy édesanya 7 hónapos csecsemőjét. A baba halálát egy kiságyban használt takaró okozta. Minden nap mardossa a tudat, hogy kisfia halála elkerülhető lett volna, ezért már csak annyit szeretne tenni, hogy erre a veszélyre felhívja minden szülőtárs figyelmét.

Tragikus körülmények között veszítette el DeRosier édesanya 7 hónapos csecsemőjét. Minden nap mardossa a tudat, hogy kisfia halála elkerülhető lett volna, ezért már csak annyit szeretne tenni, hogy erre a veszélyre felhívja a szülőtársak figyelmét is - írja a METRO. Pár nappal a tragédia után Facebook posztjában írt Sloan baba korai haláláról.

A kisbabát, aki rácsos ágyában aludt, két pléddel takarta be az anyuka, egy szürkével, amelyhez a születése óta ragaszkodott a baba, és egy másikkal, amit még a baba ük-ük mamája készített. A gyászoló anyuka elmesélte, hogy a baba fulladását valószínűleg az okozhatta, hogy a kisfiú a fejére húzta a szürke takarót, amely aztán a kiságy rácsai közé szorult.

"Most talán azt gondolod, hogy ez nálatok nem fordulhat elő, de kérlek, ne adj takarót a babának a kiságyba! A 7 hónapos kisfiam már mászott, ügyesen felállt, és azt gondoltam, hogy már elég nagy ahhoz, hogy az alvózsák helyett a takaróval takarózzon. Soha az életben nem fogom magamnak megbocsájtani. Az életem maradék részében minden nap úgy fogok felkelni, hogy tudom, ezt másképpen kellett volna tennem. Könyörgöm, tanuljatok a hibámból!"


Forrás: Facebook, Pinterest

A szomorú eset kapcsán felkerestük Hérák Anita védőnő szakértőnket, akitől azt kérdeztük, hogyan lehet a babát biztonságosan altatni, illetve hasonló tragédiát elkerülni. A szakember válaszait listába szedtük.

Így alszik biztonságosan a baba!

1. A kiságyban található matrac minősége és mérete egyaránt fontos. Jó, ha a matrac a kiságyba éppen beleilleszkedik, és az ágy széle és a matrac között nincsenek rések, hézagok. Kedvező, ha a matrac kemény, mert abba nem tud belesüppedni a baba.

2. A kiságyban a csecsemőn kívül semmilyen más tárgy ne legyen. A játékok, plusz takarók, plédek alváshoz nemhogy feleslegesek, de veszélyesek is tudnak lenni.

3. A polietilén matracvédő fólia a mai pelenkák, illetve a könnyen kezelhető és mosható kókuszmatracok mellett már teljesen felesleges.

4. A lepedő mindig legyen elsimítva és feszesre húzva, hogy ne gyűrődhessen a baba alatt. Gumírozott szélű lepedő jó választás lehet, mert az a matracra teljesen rá tud feszülni.

5. Párnát ne használjunk a baba alvásához.

6. Bár sokan szeretik, de bolyhos plédet semmiképpen ne terítsünk a kicsi alá.

7. Ne öltöztessük túl a babát, és ne bugyoláljuk be nagy paplanba. Nagyon meleg ruha és a nagy paplan növelik a bölcsőhalál kockázatát.

8. A babát kényelmes hálózsákban altassuk 12 hónapos kor alatt.

9. Használjunk légzéskimaradás-jelző készüléket.

10. Csak nappal fektessük a babát hason, vagy olyankor, amikor folyamatosan figyelni tudjuk.

Miért jó, ha a baba egyedül alszik a kiságyban?
A baba akkor alszik a legbiztonságosabban, ha egyedül alszik a kiságyában. Ez természetesen nem jelenti azt, hogy az anyukától távol kell lennie, csupán annyit, hogy megfelelő távolság legyen a baba és a mama között. A szüleivel egy ágyban alvó baba számára ugyanis kevesebb friss levegő jut. Az egy ágyban alvás még azért sem javasolt, mert a kimerült szülők anélkül, hogy éjszaka, alvás közben észrevennék, ráfeküdhetnek a babára, ami életveszélyes lehet.

A hasra fektetés növeli a bölcsőhalál kockázatát
A hason fektetett babával is óvatosan kell bánni, mert a csecsemő orra és a matrac között viszonylag kis hely van, ahol az általa kilélegzett elhasznált levegő koncentrálódik, és a kisbaba azt lélegzi vissza. A baba több szén-dioxidot lélegezik ilyenkor be, ami az éretlen újszülöttnél légzésleállást okozhat.