Hogyan készülj fel az érettségire lelkileg is? (x)

• Szerző: PMM

Az érettségi nem könnyű, bár aki már túl van rajta, sokszor mondja, hogy gyerekjáték volt az egész. A megmérettetés előtt álló fiatalok azonban máshogy vélekednek erről, a diákokat főleg lelkileg érinti meg a vizsga, hiszen aggódnak, hogyan fognak teljesíteni. (x)

érettségire felkészülés

A stressz, a szorongás nem segítenek azon, hogy jobban sikerüljön a vizsga, nem beszélve arról, hogy aki mentálisan nincs felkészülve, annak nem árt stresszcsökkentő technikákat is bevetni. Ahhoz, hogy a vizsgákon a maximális teljesítményt tudjuk nyújtani, fontos, hogy ne csak a tudásunkra hagyatkozzunk.

De vajon hogyan lehetséges lelkileg is felkészülni a vizsgákra?

Ezekkel a módszerekkel egyszerűbb lehet

Elkezdhetnénk írni, hogy mi a titok, de a helyzet az, hogy nincsen ilyen. Nem létezik semmilyen recept arra vonatkozóan, hogy könnyebben elviseljük az érettségivel járó stresszt. Főleg nem egy olyan dolog, ami mindenkinél beválik, hiszen valljuk be, minden ember más és más. Ahogy például a tanulási stratégia is különböző, úgy a szorongás és a stressz mértéke sem lesz ugyanolyan. A Rubicon Történelem Érettségi Mesterkurzusa természetesen sokat segíthet abban, hogy kevésbé érezzük magunkat elveszve a vizsga előtt. Mivel itt minden vázlatot kézhez kapunk, a fogalmakat és az évszámokat egyben látjuk, így egy fokkal egyszerűbb a helyzet, mintha mindent magunknak kellene kikeresni.

Ehhez azonban hozzátartozik, hogy időbefektetés és tanulás nélkül senki sem lehet sikeres. Az életünk minden lépését a céljaink határozzák meg, ami teljes mértékben igaz az érettségire is. Vannak, akik csak egy viszonylag jó jegyre vágynak, de nem akarnak továbbtanulni, de akad természetesen olyan is, aki egyetemre szeretne menni. Egy jó érettségi nélkül ez azonban lehetetlen.

Mi történik, ha nem sikerül?

A diákok fejében a vizsga előtt mindig megfordul, hogy “ez nem fog sikerülni, ezzel így nem érem el a célomat”. A túlgondolás viszont további stresszt okoz a szervezet számára, ami nem segít abban, hogy sikeresek legyünk. Nem szabad túláltalánosítani sem, amikor egy-egy esetből olyan következtetéseket vonunk le, ami miatt azt érezzük, hogy bizony nem fogunk tudni továbbtanulni.

A másik dolog, hogy amikor egy-két alkalommal nem sikerült jól a témazáró, a felelet, akkor rögtön azt hisszük, hogy mi ebben nem vagyunk jók. Pedig azért ha belegondolunk, senki sem képes 100 százalékon teljesíteni. Akkor sincs minden veszve, ha az érettségi csak 3-as vagy 4-es, hiszen számtalan lehetőség van arra, hogy javítsunk, hogy több pontot szerezzünk a felvételihez.

A negativitás

Jellemző hiba még a negatív gondolkodás, amit sokszor túláltalánosítással keverünk. Ide tartozik a “nekem sosem sikerül”, amit érdemes lenne átkeretezni arra, hogy “vannak dolgok, amikben jó vagyok, és vannak, amelyek kevésbé mennek jól”. Ha nem sikerül, nincs itt a világ vége, nem leszünk ettől kevesebbek, ahogy attól sem leszünk többek, ha 5-öst kapunk. Amennyiben valakit kudarc ér az érettségin, fel kell állni, megvizsgálni, hogy mi történt és tanulni belőle.

Szponzorált cikk (x)