Erőteljesen terjeszkedik a koreai szúnyog! Bőrférgességet, esetleg más trópusi betegséget is okozhat!

A koreai szúnyog sikeresen áttelelt hazánkban, és erőteljesen terjeszkedik, megállítására nincs lehetőség!

A koreai szúnyog erőteljesen terjeszkedik, megállítására nincs lehetőség. Ez a szúnyogfaj szereti az embervért - írja a 24.hu.

Az idei szúnyogszezon most kezdődik, dr. Kemenesi Gábor a Pécsi Egyetem virológus és csapata az országban egyedüliként követi nyomon a koreai szúnyog mozgását, a szakemberek kimutatták a szúnyogfaj sugárirányú terjedését Pécsen belül, és már a város határában is megjelent.

Bőrférgesség és trópusi betegségek

Ez a szúnyog közvetítésével jut a gazdaszervezetbe, elsősorban a kutyafélék parazitája, emberben nem tud kifejlődni: megreked bizonyos stádiumban, betokozódik, és komoly gyulladást okoz a bőrben, szemben, egyéb helyeken. Eddig évente 5-10 ilyen eset fordult elő, a szúnyognak köszönhetően a jövőben több lehet.

- Egyelőre azt sem tudjuk, a mérsékelt égövön is képes-e trópusi betegségek terjesztésére, illetve pontosan milyen kórokozókat és mekkora sikerrel képesek átadni. Az első vizsgálatok nem túl biztatóak, mert több pécsi mintából kimutatták a bőrférgességet okozó élősködőt - mondja a virológus.
- A koreai szúnyog közvetítésével jut a gazdaszervezetbe, elsősorban a kutyafélék parazitája, emberben nem tud kifejlődni: megreked bizonyos stádiumban, betokozódik, és komoly gyulladást okoz a bőrben, szemben, egyéb helyeken. Eddig évente 5-10 ilyen eset fordult elő, a szúnyognak köszönhetően a jövőben több lehet. Ki tudja, mik fognak még kiderülni, túlzás nélkül benne vannak a pakliban a trópusi betegségek is – fogalmaz Kemenesi Gábor.

Gyakorlatilag tehetetlenek vagyunk ellenük. A ma hazánkban alkalmazott általános szúnyogirtás a kipermetezés pillanatában gyakorlatilag mindent elpusztít, ami repül, óriási ökológiai károkat okoz, ráadásul értelmetlenül: a peték és lárvák túlélik, néhány nap vagy hét múlva az invázió új hulláma indul.

Ügyelni kell a gyerekek homokozós játékaira
Az őshonos szúnyogokkal ellentétben - amelyek öntési területekre, vizesárkokba, meggyűlt víztestekbe rakják tojásaikat - az ázsiai szúnyogok az emberhez közel szaporodnak, a kertekben széthagyott vödrökben, edényekben, nejlonokban. Fontos ezért, hogy ne hagyjunk a kertben tartósan vizet, és tegyük lefordítva a földre a vödröt, illetve szedjük össze a gyerek homokozós játékait, hogy ne tudjon bennük megülni a víz - tanácsolta korábban a szakember.

Fotó: 24.hu