Reformkori innovátorok, felfedezők és a szabadságharc szuperhősei – érkezik a DEMÓ 6 „Reformkor és szabadságharc” – digitális múzeumpedagógiai élménynap több mint 20 múzeum részvételével

• Szerző: Vargacz Alexandra

Kik voltak a szabadságharc szuperhősei? Hogy zajlott egy reformkori országgyűlés? Milyen volt a közlekedés, a gasztronómia vagy éppen a divat a 19. század közepén? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre keressük együtt a válaszokat a Digitális Edukációs Múzeumi Órák 6 online élménynapon, ahol a diákok találkozhatnak Petőfi Sándor alakjával türelemüvegbe rejtve, érdekességeket tanulhatnak a reformkori emberek mindennapjairól, egy kreatív matekfeladatban krajcárt számolhatnak, összekeveredett versrészleteket bogozhatnak ki vagy éppen a magyar katonai térképészetben merülhetnek el.


A korábbi sikerek után az  Örökség Kultúrpolitikai Intézet és a  Felelős Szülők Iskolája  közös szervezésében immár a 6. alkalommal kerül megrendezésre a Digitális Edukációs Múzeumi Órák rendezvény. Az online múzeumpedagógiai eseményt március 13-án tartják a virtuális térben. 2023 tavaszán a program tematikája a reformkor és a 1848-49-es forradalom és szabadságharc lesz. A szervezők több mint 20 múzeum feladatait és játékait gyűjtik össze korosztályi bontásban általános iskolás, valamint középiskolás diákok számára. A program ingyenes, a jelentkezés az alábbi oldalon érhető el: DEMÓ 6 regisztráció.

Az előző években töretlen népszerűségnek örvendő Digitális Edukációs Múzeumi Órák sorozat legújabb eseményén a fókusz ezúttal a reformkor és az 1848-49-es forradalom és szabadságharc témáján lesz. A DEMÓ 6 napon a szervezők célja az iskolai tantárgyi ismeretek projekt alapú tematikus összegzése és a témában való elmélyülés a múzeumi tartalmak élményszerű felhasználásával XXI. századi digitális eszközökkel.

„Az elmúlt években sokat kísérleteztünk azzal, hogy a DEMÓ napok keretében a múzeumok által készített sokszínű digitális múzeumpedagógiai tartalmakat gyűjtöttünk csokorba, rendszereztük korosztályi és tematikus bontásban, majd tettük széles körben elérhetővé. Az eddigi tapasztalataink és a visszajelzések egyértelműen megmutatták számunkra, hogy erre a virtuális tudásmegosztásra és tartalmi bázisra óriási szükség és igény van. A múzeumpedagógia digitálisan nagyon is működik és könnyen integrálható mind az általános, mind a középiskolai oktatásba. Nagy öröm és hálás feladat számunkra immár 6. alkalommal azon dolgozni, hogy több mint 20 múzeum oktatási célú tartalmait gyűjtsük össze és tegyük elérhetővé a pedagógusok számára határon innen és túl.” – fogalmazott Makranczi Zsolt, a Mozaik Múzeumtúra program vezetője.

Digitális Edukációs Múzeumi Órák 6 - szabadságharc pénzérméi

A változatos múzeumpedagógiai tartalmak és játékok korosztályi bontásban, egy rövid regisztrációt követően minden pedagógus számára ingyenesen elérhetőek lesznek virtuális feladatsorok formájában március 13-án, a DEMÓ 6 napon, illetve a későbbiek folyamán is szabadon használhatóak majd oktatási célból.

Minden korosztály számára Balatoni József, Jocó bácsi különleges online történelem órájával indul a nap, aki a Mozaik Múzeumtúra és a DEMÓ szakmai házigazdája. A diákok betekintést nyerhetnek majd abba, hogy miről szól a reformkor, miért is ennyire jelentős a magyar történelemben, mindezt Széchenyi István személyiségén, az ő történelmi alakján, cselekedetein keresztül. Természetesen előkerülnek azok a híres helyszínek, intézmények is, amelyek létrehozásában óriási szerepet vállalt, mint a Lánchíd, Magyar Nemzeti Múzeum, Casino, Lovi, Magyar Tudományos Akadémia.

A cikk és a program teljes egészében a felelosszulokiskolaja.hu oldalán olvasható.