Felkészülés a vérvételre gyerekeknek és felnőtteknek (x)

• Szerző: PMM

Bár a laborvizsgálatok gyakori eljárásnak számítanak az egészségügyben, sokan szoronganak a vérvétel előtt, míg vannak, akik nem biztosak abban, hogy hogyan kell felkészülni, illetve mit szabad és mit nem szabad enni és inni előtte. Cikkünk segít, hogy minden fontos információval tisztában légy, mielőtt elindulsz a laborba, és adunk néhány hasznos tanácsot ahhoz is, ha gyermekedet kell vérvételre vinni. (x)

felkészülés a vérvételre gyerekeknek és felnőtteknek

Tippek a vérvizsgálat előtt és közben

Egy laborvizsgálat rengeteg információval szolgál az egészségeddel kapcsolatban, kezdve a koleszterinszintedtől egészen a belső szerveid működéséig. A laboratóriumi vizsgálatok nélkülözhetetlenek a pontos diagnózis felállításához, így például a nagy rutin panel vizsgálatot érdemes akkor is évente elvégeztetni, ha egyébként panaszmentes vagy, hiszen segítségével sok betegség már a korai szakaszban kimutatható.

  • Bizonyos vérvizsgálatokhoz 9-12 órán keresztül böjtölni kell, mivel éhgyomorra kell elvégezni őket. Ez azt jelenti, hogy a vérvétel előtt semmit sem szabad enni, sem inni, kivéve vizet. Ide tartozik például a vércukorszint-vizsgálat, a májfunkciós vizsgálat, az alapvető anyagcsere-panel, illetve a vesefunkciós panel. Tehát a kis és a nagy labor előtt is koplalni kell előző estétől.
  • Kerüld a megerőltető testmozgást a vizsgálat reggelén.
  • Aludj sokat, mert ha kipihent vagy, könnyebben hozzáférhetőek a vénáid a vérvételhez. A vérvételt megelőző napon, a bő folyadékfogyasztás is segíti a könnyebb hozzáférhetőséget.
  • Ne dohányozz a vizsgálat előtti reggelen, és ne fogyassz koffeintartalmú italokat (kávé, tea stb.) sem.
  • A felsőruházatod alatt viselj rövid ujjú felsőt, hogy a szakasszisztens könnyebben hozzáférjen a karodhoz.
  • Vigyél magaddal egy kis harapnivalót, például gyümölcsöt vagy fehérjeszeletet a vizsgálat utánra.

Hogyan birkózz meg a szorongással?

  • Bátran jelezd az asszisztensnek, hogy tartasz a vérvételtől, aki segíteni fog, hogy jobban érezd magad. Ha szeretnéd, például ülő pozíció helyett fekve is elvégezhető a procedúra.
  • A vérvétel közben válassz egy tárgyat vagy egy semleges pontot a szobában, amelyre koncentrálhatsz, ahelyett, hogy a vér csordogálását figyelnéd.
  • Beszélgess az asszisztenssel, hogy eltereld a figyelmedet az eljárás alatt, vagy végy néhány mély lélegzetet a vérvétel előtt és alatt, ami szintén beválhat, hogy megnyugtasd magad.

A gyermekek felkészítése a vérvételre

Ha gyermekednek is szüksége van vérvizsgálatra, beszélj vele a beavatkozás előtt, hogy mire számíthat a vérvétel során. Ha a kicsi szorong a tű miatt, igyekezz megtalálni a módját, hogy megnyugtasd. Például ilyenkor kivételesen érdemes lehet beadni a derekadat, és hagyni, hogy a váróban, esetleg a vérvétel alatt is rajzfilmet nézzen a tableten, telefonon.

A felnőttekhez hasonlóan a gyerekeknél is előfordulhat olyan vizsgálat, amely előtt koplalniuk kell. Ebben az esetben a kicsi orvosa tájékoztat majd, hogy mennyi ideig kell tartózkodni az evéstől és az ivástól. Fontos, hogy ilyenkor a vérvételt a lehető legkorábbi időpontra időzítsd, és csomagolj a gyereknek valami harapnivalót, amit a vizsgálat végeztével azonnal felfalhat.

vérvétel laborvizsgálat

Laborvizsgálatok az Újbuda Medical Centernél a legmodernebb technológiával

Szeretnéd ha gyorsan, kevés várakozás mellett, de szakszerűen végeznék el a családod szükséges laborvizsgálatait? Kérj időpontot az Újbuda Medical Center magánklinika vizsgálataira online vagy telefonon kényelmesen és egyszerűen! Egészségügyi központunkban egyéb széleskörű diagnosztikai és terápiás szolgáltatásokat is igénybe vehetsz csekély várakozási idővel, kiemelkedő minőségben, udvarias, páciensközpontú hozzáállás mellett a legprofibb szakemberek közreműködésével.

Szponzorált cikk (x)
Képek forrása: Freepik