Várandósság és szoptatás alatt szőrtelenítés? Ezekre figyelj! (x)

• Szerző: PMM

A női test számos hormonális változáson megy keresztül a várandósság és szoptatás idején. Vannak olyan szerencsések, akiknél a szőrszálak ritkábbá és finomabbá válnak, sokaknál azonban inkább a testszőrzet megerősödése és sötétebbé válása okoz komoly problémát. Áldott állapotban ugyan célszerű kerülni bizonyos szőrtelenítési módszereket, szerencsére számos biztonságos és kíméletes módja van annak, hogy kismamaként megszabaduljunk a nem kívánatos szálaktól. Cikkünkben most megnézzük, mire érdemes leginkább odafigyelni a baba egészsége érdekében úgy, hogy közben maximálisan élvezhessük a sima bőr élményét. (x)

szőrtelenítés várandósság alatt

Mi az oka a fokozott szőrösödésnek a várandósság idején?

A várandósság során jelentős hormonális változások történnek a női testben, melyek  támogatják a magzat fejlődését és felkészítik az anya szervezetét a szülésre. Az ösztrogén- és progeszteronszint megemelkedik, ami arra serkentheti a szőrtüszőket, hogy gyakrabban és hosszabb ideig lépjenek aktív növekedési fázisba. Ennek eredményeképpen tapasztalható a fokozott szőrnövekedés egyes területeken, például a hónaljban és az intim testtájakon, vagy akár az arcon, a felkaron, a mellkason, a hason illetve a háton.

A hormonális hatások mellett a genetika is szerepet játszik abban, hogy valaki mennyire hajlamos a terhesség alatti túlzott szőrösödésre, de inzulinrezisztencia vagy Cushing-szindróma is állhat a probléma hátterében.

Hogyan szőrteleníts biztonságosan várandósság és szoptatás idején?

szőrtelenítés várandósság és szoptatás idején

Nézzünk meg most néhány kíméletes és biztonságos módszert a szőrszálak eltávolítására!

Borotválás

A borotválás az egyik legegyszerűbb és legbiztonságosabb módszere a várandósság és szoptatás alatti szőrtelenítésnek. Nem jár vegyszerek használatával, és kockázat nélkül könnyen és gyorsan otthon is elvégezhető. A szőrbenövések és vágások kockázatának minimalizálása érdekében mindig figyelj arra, hogy csakis éles borotvát használj, illetve elengedhetetlen a borotvagél vagy borotvahab a bőr megfelelő előkészítéséhez. Azt azonban ne feledd, hogy a borotválás egy rövid távú megoldás, pár naponta meg kell ismételned a műveletet!

Gyantázás

A gyantázás hatékony szőrtelenítési módszer lehet a terhesség alatt, valamint a pici megszületése után is. Elképzelhető azonban, hogy bőröd fokozott érzékenységgel reagál, a gyantázás a szokásosnál fájdalmasabb lehet. Mivel nagy pocakkal nem olyan egyszerű ez a művelet, ha korábban magad végezted a gyantázást, most érdemes szakemberhez fordulnod. Előnye, hogy 2-3 hétig biztosan nem kell a szőrtelenítéssel bajlódni, sőt, szerencsés esetben akár egy hónapra is elfelejtheted a nem kívánatos szőrszálakat. 

A baba egészsége érdekében jó megoldás lehet a cukorgyanta, hiszen természetes alapanyagú, és cukor, citromlé és víz keverékéből akár otthon is elkészíthető. Pozitívuma, hogy kevésbé irritáló, mint a hagyományos gyanta, ugyanakkor rendkívül ragadós és nehéz a használata. 

Epilálás

Bár az epilátorok a várandósság alatt is bátran használhatók, a fokozott érzékenység miatt kellemetlenebb lehet a szőrszálak eltávolítása. Mindenképp válassz olyan epilátort, amely állítható sebességfokozattal rendelkezik, és óvatosan használd, figyelembe véve tested jelzéseit! Az eredmény a gyantázáshoz hasonlóan több hétig tart.

Mennyire biztonságosak a szőrtelenítő krémek?

A szőrtelenítő krémek kémiailag bontják le a szőrszálakat. Nem hatolnak le a szőr gyökeréig, mindössze a bőr feletti részt távolítják el, így hatásuk csupán 2-3 napig tart. Bár a szőrtelenítő krémek többsége várandósan is biztonságosan használható, célszerű mindig áttanulmányozni az adott készítményt, hogy ajánlják-e kismamáknak. Ha teljesen biztosra akarsz menni, akkor érdemesebb olyan módszert választani, amely nem alkalmaz kemikáliákat.

Mire figyelj a lézeres szőrtelenítés esetén?

A lézeres szőrtelenítés az egyik legmodernebb és leghatékonyabb szőrtelenítési módszer. Nagyon fontos azonban, hogy ne a várandósság idejére tervezd a szőrszálak végleges eltávolítását! Bár általánosságban minden testrészen biztonsággal alkalmazható, jelenleg kevés kutatás áll rendelkezésre arról, hogy milyen hatással van a magzat egészségére.

A lézeres szőrtelenítés lényege, hogy a profi diódalézerek fokozatosan melegítik fel a bőrt, mely során hatékonyan stimulálják a szőrtüszőket, megakadályozva ezzel az újranövekedést, miközben a környező szövetek nem sérülnek, így normál esetben a kezelés nem jár fájdalommal és hosszan tartó simaság érhető el vele. 

A kezelések a testen nagyjából 6-8 hetente történnek. Mindenki szőrnövekedése más és más, de átlagosan 8-10 kezelés szükséges ahhoz, hogy teljesen meg lehessen szabadulni a szőrszálaktól. A terhességgel járó hormonális változások serkenthetik a szunnyadó szőrtüszők érését, illetve lerövidíthetik a növekedési ciklust. A baba biztonsága érdekében érdemes ezt a módszert hónapokkal a fogantatást megelőzően, vagy már a szülés után választani.

A cikket a lézeres szőrtelenítés specialistájának, a Depilhome szakértőinek támogatásával készítettük.

Képek forrása: Freepik
Szponzorált cikk (x)