Amit a kávéról rosszul tudunk (x)
A kávé nem racionális döntés, hanem szerelem, ezt mindazok tudják, akiknek a kávé illata a nap fénypontját jelzi, arról nem is beszélve, hogy sokan a hatásától is a nap elindítását, újraindítását várják. (x)
Vannak olyan fanatikus kávérajongók is, akik el sem indulnának egy a KávéVerzum által kínált hordozható kávéfőző nélkül, hiszen mindig a megszokott kávéjukat akarják fogyasztani. Summa summárum, a kávé egyeseknél mánia, csak azt kell kideríteni, hogy hasznos vagy bűnös élvezet-e.
A kávézás káros?
Valamiért széles körben elterjedt nézet, hogy a kávé finom, hatásos, viszont az egészséget biztos nem szolgálja. Bár a válasz kifejtendő, de azért kijelenthethetjük, hogy ez ebben a formában nem igaz. Természetesen fontos kérdés, hogy milyen alapvető egészségi állapotban, milyen mennyiségben fogyasztjuk.
Mindenki egyedi elbírálás alá esik, de azért elmondhatjuk, ha egy egészséges ember napi 2-3 csésze kávét fogyaszt, akkor az negatív hatással semmiképpen sem lesz az egészségre.
Persze a minőség kulcskérdés, hiszen a fenti állítás csak akkor igaz, ha ellenőrzött forrásból származó, minőségi kávét fogyasztunk, tiszta, szennyezésmentes vízzel.
Ki ne kávézzon?
Azt is sokan vallják, hogy a kávé ugyan nem rossz, de bizonyos embereknek semmiképpen sem ajánlott.
Az egyik legelterjedtebb tévhit, hogy a kávé rossz a szívnek, jóllehet számos kutatási eredmény bizonyítja, hogy a rendszeres, mértékletes fogyasztás nem növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát, nem okoz ritmuszavart, sőt, a koleszterinszintre sincsen hatással.
A másik nagy – állítólagosan – veszélyeztetett csoportot a kismamák képezik. Az tény, hogy a kismamák szervezete lassabban dolgozza fel a koffeint, ami pedig – nagy mennyiségben – károsíthatja a magzatot, sőt, vetéléshez, halva születéshez is vezethet. Ez mind igaz, viszont mindehhez rettenetes mennyiségű kávét kell meginni, napi egy-két csésze kávé nem okoz problémát, persze csak akkor érdemes, ha jólesik, és nyugodt szívvel fogyasztjuk. Aki ezek után is úgy érzi, hogy árt a babának, mondjon le róla, vagy igyon koffeinmentes kávét a várandósság ideje alatt.
Jótékony hatások
A kávénak viszont vannak olyan jótékony hatásai, amikről kevés szó esik, ezek közül talán a legmeglepőbb, hogy kedvezően hathat cukorbetegség esetén, bár az orvosi kezelést persze nem pótolja. Mivel antioxidánsokat és ásványi anyagokat nagy mennyiségben tartalmaz, ezért javíthatja az inzulinérzékenységet, ami a 2-es típusú cukorbetegségnél komoly segítséget jelenthet.
Érdekes információ, hogy a kávézás csökkentheti a Parkinson-kórra jellemző káros fehérjék felhalmozódását, sőt a gyulladásos és májbetegségek kialakulásának kockázatát is mérsékelheti, valamint segíthet az Alzheimer-kór elkerülésében is.
A kávé emellett általános élénkítő, felpörget, éberebbnek, “fiatalabbnak” érezhetjük magunkat a rendszeres fogyasztása által. Ez köszönhető részben annak is, hogy serkenti az agyműködést és az anyagcserét, miközben B3-vitamint és aminosavakat juttat a szervezetbe, ezek pedig jótékonyan hatnak az immunrendszerre.
Szponzorált cikk (x)