Az édesanya nem járatja iskolába a gyerekeit, arra tanítja őket, hogy Istentől, a természettől és az idősebbektől tanuljanak

• Szerző: filantropikum.com

A háromgyerekes édesanya az úgynevezett „unschooling” módszer híve, ami gyerekei oktatását illeti. Ez egy informális tanulási módszer, amely a formális tananyag helyett a gyerek által választott tevékenységeket helyezi előtérbe. Vagyis a gyerekek elsősorban a szerzett élettapasztalatokból tanulnak, játékkal, házimunkával, felfedezéssel, sokszor utazással, a saját érdeklődésüknek megfelelően - olvasható a filantropikum.com oldalán.

A 31 éves hawaii Haley Celeste Miller és férje, a 32 éves Travis Okano hisznek abban, hogy ez a módszer felszabadítja őket a múlt terhei alól és egy szabadabb jövő felé vezeti őket – a szülők ugyanis mindketten bántalmazó családokból származnak. Még gyerekként, 12 éves korukban ismerkedtek meg a moziban, és azóta is elválaszthatatlanok - írja a filantropikum.com.

Haley hálózati marketingszakember egy illóolajokat forgalmazó cégnél, de teljes mértékben online végzi a munkáját, így otthon lehet a gyerekekkel, Travis pedig farmer, tájépítő és részmunkaidőben szállodai inas. A párnak három gyereke van: Caleb 11, Nash 8, Mila pedig 4 éves.

„Caleb nagyon komoly gyerek, és tulajdonképpen ő az oka annak, hogy az unschooling módszert választottuk. Nagyon értelmes gyerek” – magyarázta az édesanya a The Epoch Times-nak, hozzátéve, hogy elsődleges célja közelebb hozni a gyerekeit Istenhez, mert szerinte a legnagyobb probléma az, hogy gyakorlatilag születésünktől fogva kiszorítjuk Istent a gondolkodásunkból, és ezért a szülők, ismerősök és az iskolarendszer a felelősek.

Haley drogfüggő szülők gyerekeként nőtt fel, és bár édesanyja később, amikor Haley 18 éves lett, leszokott, az édesapja a mai napig függő. Ebben a helyzetben már gyerekként nagyon felelősségteljesnek kellett lennie, gondoskodnia kellett a testvéreiről is, a saját tanulmányait pedig sokszor kénytelen volt elhanyagolni.

Később egy tanára segítségével sikerült javítania a jegyein, és végül bejutott az egyetemre is. De nehéz gyerekkora után elhatározta, hogy mindent megad a saját gyerekeinek, ami neki soha nem adatott meg.

Házasságuk elején sokat küszködtek Travisszel, hogy biztosítani tudják a megélhetésüket, mindketten két állásban dolgoztak, és élelmiszerjegyekből éltek, de amikor Haley végül rátalált a marketinges munkalehetőségre, saját kezébe vette az irányítást, és a család élete hamarosan jobbra fordult.

„Az volt az egyik legnagyobb célom, hogy utazgassak a családommal. Amikor Caleb 5 éves lett, sikerült megvalósítanom ezt a célt. Elég pénzt kerestem ahhoz, hogy a férjem és én egy időre abbahagyjuk a munkát, és nyolc hónapig utaztunk. A világ szó szerint a gyerekeim lábai előtt hevert, és a munkám lehetőséget ad arra, hogy bárhol tanulhassunk” – mondta Haley.

Amikor visszatértek Hawaiira, a szülők beíratták Calebet az iskolába, de hamarosan meggondolták magukat, mert úgy érezték, ez a hagyományosabb út nem felel meg nekik. „Semmi rosszat nem tudok mondani az iskoláról… de ahogy én látom, én a fiam teljes személyiségét áttekintve felépíthetem őt. Valahogy így kezdődött az utunk” – mondta az édesanya, hozzátéve, hogy nem tudná pontosan meghatározni a módszerét, de érzi, hogy ez a megfelelő út a számukra.

„Nem tudom, van-e szó arra, amit én csinálok; ez az otthonoktatás és az unschooling keveréke – az irányítás nagyrészt a gyerekek kezében van. Én csak olyan dolgokat teszek eléjük, amik iránt már amúgy is szenvedélyesen érdeklődnek. Azt mondanám, hogy az életünk évszakokban zajlik. Vannak évszakok, amik nagyon ütemezettek és szándékosak, és vannak évszakok, amelyek nagyon szabadon áramlanak. Nagyon hasonlóan ahhoz, ahogy a víz viselkedik.”

A család egy átlagos napja korán kezdődik. Haley hajnali 4-kor kel, hogy legyen egy kis ideje saját magára, mielőtt elkészítené a reggelit a gyerekekkel, akik gyakran segítenek a főzésben. Reggeli után kimennek a szabadba, ahol ebédig baseballoznak, úsznak az óceánban, búvárkodnak vagy horgásznak. Ebéd után, ha a gyerekeknek kedvük van hozzá, olvasni és írni tanulnak, esetleg matematikával vagy történelemmel foglalkoznak.

Caleb, Nash és Mila minden nap 20 percig olvasnak egy általuk választott könyvet, esténként pedig segítenek szüleiknek a családi farmon és sportedzéseken vesznek részt. A család mindig együtt vacsorázik, és megbeszélik az elmúlt nap eseményeit. Ezután jöhet a zuhanyzás, még egy kis olvasás, majd lefekvés.

Haley szerint a gyerekek sokat tanulnak a természettől és az idősebbektől, de a legfontosabb az Istennel ápolt kapcsolatuk, amit szerinte minden szülőnek meg kellene erősítenie.

„A gyerekeknek a fényben és a sötétben kell járniuk, tanulniuk kell és el kell igazodniuk a világban, ezért úgy gondolom, hogy a hitnek nagy szerepe van, mert ez az a tagadhatatlan bizalom, hogy Isten vigyáz rájuk” – mondja az édesanya, aki ugyanakkor őslakos kultúrájuk tiszteletben tartását is igyekszik megtanítani a gyerekeinek.

Bár vannak, akik bírálják a szülők módszerét, és azzal érvelnek, hogy a gyerekeik akadémiai szempontból elmaradnak a többiektől, Haley nem aggódik emiatt, mert szerinte az ő gyerekei megértik, hogy nem csak egyféle tudás létezik, ezért az, ha valaki nem rendelkezik egy bizonyos fajta, akadémiai tudással, még nem jelenti azt, hogy buta lenne.

Sokan azonban elismeréssel adóznak a szülőknek, és dicsérik a gyerekek kommunikációs készségét és ügyességét. Haley gyerekei gyakorlati tudására – nagyszerűen tudnak például horgászni és kókuszdiót feltörni – és érzelmi intelligenciájára egyaránt büszke.

Haley nem normatív mércék szerint ítéli meg az oktatást. „Hiszek abban, hogy ha valamit meg akarsz tanulni, akkor meg is fogod tanulni” – mondta, és azzal érvelt, hogy ő is a semmiből indult, amikor megtanulta a szakmáját, de sikerrel járt.

„Ugyanezt érzem a gyerekekkel kapcsolatban is – természetes módon ráhangolódnak arra, hogy kik is ők valójában. Ha megadjuk nekik a teret a növekedésre, hogy elérjék mindazt, amire teremtve lettek, akkor bármire képesek.”

Azt is hozzátette, hogy természetesen mindig vannak kétségek, de ezek ellenére is ki kell tartani, és először maguknak a szülőknek kell elsajátítaniuk a rendhagyó oktatáshoz szükséges gondolkodásmódot, hogy eszerint nevelhessék a gyerekeiket.

Forrás: filantropikum.com
Fotó: filantropikum.com (Haley Celeste Miller/Instagram)