Böngésszünk együtt! 

• Szerző: PMM

Hogy mik azok a böngészők? A böngészőkönyvek körülbelül egyéves kortól ajánlott képeskönyvek, amikben sok, részletgazdag képet találtok szöveg nélkül, vagy nagyon kevés szöveggel, esetleg egy-egy feladattal. Hazánkban kevéssé elterjedt, de vannak iskolás gyerekek, sőt felnőttek számára készített böngészők is. Ezek összetettsége és témája nyilván eltér a legkisebbeknek szántakétól. (x)



Hogy miben nyújtanak segítséget a böngészők?

Beszédindítás: A képeket azokkal az apróságokkal is nézegetheted, akik még nem, vagy csak keveset beszélnek. Így amíg ők maguk nem tudnak a képekről mesélni, az általad jelzett dolgokat megmutathatják, miközben többször hallják a szavakat, passzív szókincsük bővül, és a te meséd inspirálhatja őket a beszédre, a szavak mihamarabbi kimondására.

Szókincsfejlesztés: Az első 3 évben a cél a kommunikáció alapjaink megteremtése, és a minél stabilabb szókincs kialakítása, hiszen minél több dolgot tud beazonosítani a gyerek, minél több dolgot ismer fel, annál magabiztosabban mozoghat saját közegében. A szókincsfejlesztéshez pedig a képekről való beszélgetés nagy segítséget nyújthat. A böngészők tartalmazhatnak közvetlen környezetben nem feltétlenül látható dolgokat is, de a képen látott dolgokon túl megnevezheted és keresheted a színeket, formákat, irányokat, arányokat, cselekvéseket is. 

Koncentráció: A közös böngészés részben a könyvekhez, olvasáshoz szoktatás kiváló és szórakoztató eszköze, részben pedig egy tanuláshoz szoktatást segítő foglalatosság, hiszen a játékosságával együtt koncentrációt, koncentrált figyelmet igénylő folyamat. 

Fogalmazás, mese: A már beszélő kicsinek, és a fejből kevéssé olvasó szülőnek segítség lehet saját mesék, történetek megalkotására is egy képes alap. Így akár önállóan, akár együtt is alkothattok új mesét a képek alapján. A nagyobbak esetén a képek kiválóan alkalmazhatóak a fogalmazások, történetek elmesésének alapjául.

Érzelmi többlet: Fontos hangsúlyozni, hogy a böngészés értékes együtt töltött idő. Így amellett, hogy az olvasóvá nevelés első lépéseinek egyike, a kicsi számára a szülő jelenléte, a közös aktivitás nem csak szellemi, de érzelmi biztonságot is ad, ezáltal pedig az érzelmi kötődést és az érzelmi stabilitást is segíti.

Szponzorált cikk (x)